בלוג

מטיילים בנגב
באמצעות: ירון שמידט
נוב 16, 2017

פעם היה פה ים

הטיול במצדה הוא כמו ארוחה במסעדה ממש טובה, גם אחרי שאתה מסיים לאכול תמיד נשאר לך מקום לעוד משהו אחד קטן לקינוח.

בתום המסלול שלנו במצדה נקנח במסלולון קטן נעים וקסום להפליא באזור שנקרא "חווארי מצדה".

אלו מבניכם העוקבים אחרי מסלולי הטיולים שלי כאן באתר אולי זוכרים את מסלול נחל חווארים העשוי כולו אבני חוואר, ההבדל בין נחל חווארים למסלול "חווארי מצדה" הוא שבחווארי מצדה לא תראו אפילו אבן חוואר אחת. מדוע קוראים לו ככה? פשוט שם שהושרש לו לאורך השנים והתקבע בעקבות טעות בזיהוי. גם זה קורה?

 

מסלול חווארי מצדה הינו באחד מהאזורים המיוחדים ועם תוצרי הנוף מהיפים שיש לארץ ישראל להציע. מספיק מבט אחד על האבנים המלוות אותנו לאורך המסלול כדי להבין שאנחנו נמצאים באזור מיוחד ושונה, מרגיש כמעט כמו כוכב אחר. כל הדיבור על "כוכב אחר" מביא אותי אל הנושא המרתק של אבנים. אבנים אם תרצו או לא הן נושא מרתק. אם נוציא את אלוהים ובריאת העולם מן המשוואה, יש לאבנים שתי דרכים להיווצר האחת-גלגול ההמשך של הלבה כמו למשל אבני בזלת, לבה אשר התקררה, התייצבה והתעצבה לכדי אבן. האפשרות השנייה היא-אבים אשר נוצרות במים כתוצאה ממשקעים בקרקעית מקור המים וכתוצאה מלחץ המים האדיר מתקשות ומתעצבות לכדי אבן.

 

המסלול מלווה לכל אורכו באבנים אשר נוצרו בתוך מקור מים מה שמביא אותי אל המשפט האלמותי של כל מדריך טיולים בארץ-פעם כל זה-היה ים!  בתוך הים הזה לאורך כל השנים רבדים רבדים של אבנים אשר לפני השלב ה"מאובן" שלהן ישנו שלב ארוך מאוד בו הן נמצאותב מצב צבירה גמיש יותר ומאוד מאוד צמיגי.

הקימורים המדהימים שתראו לפניכם על פני כל ההרים המקיפים אותנו במסלול הזה הם תוצאה של קימוט וקיפול האבן במצבה הצמיגי ברגעים של רעידת אדמה.

לאורך המסלול נוכל להתוודע גם לאבני גופרית, אמנם הן מאוד נדירות לאורך המסלול וקצת קשה לזהות אותן אבל לסקרנים מבניכם דעו שאבני הגופרית הן בגוון לבן-צהבהב ואתם מוזמנים להרים אבן אבן, להריח ואולי לפגוש אחת מהן רק כדי שתוכלו לראות במו ענייכם את מה שהתרחש אי שם בספר בראשית פרק י"ט פסוק כ"ד. (" וַיהוָה, הִמְטִיר עַל-סְדֹם וְעַל-עֲמֹרָה–גָּפְרִית וָאֵשׁ") 

צילום: ציון שושי

 

פרטים טכניים לגבי המסלול:

את המסלול נתחיל ליד חניית האוטובוסים של מצדה, היכן שמתחיל שביל הנחש

יש אופציה למסלול קווי וגם כן למסלול מעגלי- המסלול הקווי הוא בערך 2.5 ק"מ והמעגלי מעט קצר יותר.

 

רוצים לטייל עם גיל? צרו קשר:

https://www.facebook.com/chillyGtours/

054-679-1981

 

 

 

הירשם לניוזלטר


צור קשר

בית בלומפילד, רחוב ההגנה 30, באר שבע

© כל הזכויות שמורות לתנועת אור

קונספט: תנועת אור | בניית אתרים בניית אתרים
דילוג לתוכן