אופק

אופק – צופים פני עתיד

עבודתנו שבשגרה למען הנגב והגליל  אינה מנותקת מהצורך לחשוב קדימה לטווח הרחוק, על עתידה של מדינת ישראל בכלל ותפקידו של הנגב והגליל באופק, בפרט. השאלה כיצד תיראה מדינת ישראל בעוד כמה עשורים, ומה יהיה ביטחון ואיכות החיים בה, היא שאלה שמנחה אותנו יום יום בעבודתנו ומשפיעה על כל מכלול עשייתנו.

 

איך מנצחים את התחזיות?

מתוך מבט מלא הערכה על מה שהושג כאן במהירות מאז קום המדינה, מחובתנו  לא להפסיק ואף להגביר את המעוף במעש ובחשיבה. בימינו נוצר מצב בו רוב אוכלוסיית המדינה מצטופפת סביב שפלת החוף, מצב מסוכן היוצר תקיעות ואף משברים.

 

כיום, למרות שהנגב והגליל מהווים 75% משטחה של מדינת ישראל , הם מיושבים רק על ידי כ-28% מהאוכלוסייה. במבט לעבר העתיד, אם תימשך המגמה הנוכחית, בשנת 2048, שבה אוכלוסיית ישראל צפויה לעמוד על למעלה מ- 16,000,000 איש (הערכה אופטימית של למ”ס), רק 3.7 מיליון איש מתוכם יתגוררו בנגב ובגליל.

 

לחוסר איזון דמוגרפי זה ישנן כבר היום השלכות רבות על אזרחי ישראל כולם ובעתיד, ללא תכנון נכון, הפערים הקיימים רק יעמיקו והקיטוב הכלכלי-מרחבי בין מרכז הארץ לבין הנגב והגליל יגביר את מצוקת הדיור בארץ כולה ויביאו לירידה באיכות החיים ולתחושות מרמור קשה וכרסום פנימי מתגבר.

 

הנגב והגליל – מרכזי חיים חדשים

אנו בתנועת אור, מאמינים כי המשברים הם ההזדמנויות ויש הכרח לאומי בכל קנה מידה, להפוך את הנגב והגליל למרכזי חיים עצמאיים ומשגשגים ולמצבם כאבן שואבת לאוכלוסייה וכמָנוֹעַ פיתוח לאומי – מרכזים שאינם קשורים עוד בטבורם ל"אזור המרכז", אלא מהווים חלופה של מרכז בפני עצמו.

על כן יש ליצור את התנאים האופטימליים אשר יהפכו את הנגב והגליל למרכזי חיים בכל מובן: אזורי חיים מגוונים ואיכותיים בהם כל אדם מכל שכבות האוכלוסייה, יוכל למצוא בו את מכלול החיים הראוי לו מכל בחינה. כך בראייה הכללית להפוך את מדינת ישראל למקום שהכי טוב לחיות בו בעולם – זו ההזדמנות, החובה והזכות שלנו – לבנות היום את המחר.

אופק תנועת אור

שכונות חיים

icon_03

מפת התיישבות

icon_02

ישראל 2048

israel

הירשם לניוזלטר


צור קשר

בית בלומפילד, רחוב ההגנה 30, באר שבע

© כל הזכויות שמורות לתנועת אור

קונספט: תנועת אור | בניית אתרים בניית אתרים
דילוג לתוכן