הקמת ישובים

ראשי - עשייה - הקמת ישובים

תולדות הציונות כרוכות וקשורות בקשר אמיץ להקמת ישובים בארץ ישראל. מצוות ישוב הארץ המסורתית, בצד השאיפה להתחדשות רעיונית חברתית ומדינית של העם היהודי בארץ ישראל, גרמו להבנה שפריסת רשת התיישבות חדשה בכל רחבי הארץ, מהווה שיא של העשייה הציונית.

הארץ אמנם כבר אינה שוממה, ורבים מאזוריה צפופי ישובים ואוכלוסייה. על כן, את מרכז הכובד לפיתוח מרכזי חיים בנגב ובגליל, יש לבסס בעבודה על עיבוי ופיתוח הערים הקיימות.

להתיישבות יש ערך מוסף של חיבור בין החברות ויצירת ברית יעוד לחיים על פניה אדמה הזאת. ביום יום עלינו לאשר ולעודד פרויקטים משמעותיים של התחדשות עירונית ולאפשר הרחבת שולי ערי הנגב, מבלי לפגוע באופיין ובקסמן. וכן לדחוף ולעודד את הרחבתם של היישובים הקהילתיים והכפריים הקיימים.

תחילתה של תנועת אור היתה בניסיון להתיישב תוך חיזוק ישוב או עיר קיימת, אך במצב העניינים נכון לשנת 1999, לא היתה כתובת ואף נתקלנו בהתנגדות שהובילה אותנו להקים באופן עצמאי – ישוב חדש ואחריו ישובים נוספים.

עם זאת ולצד הדגש של חיזוק הקיים, ישנם עדיין כמה מקומות בהם נכון להקים יישובים נוספים, עירוניים וכפריים, לכלל האוכלוסיות, הן במבט צופה עתיד לגודל והרכב האוכלוסייה והן מתוך תפיסה שישנם שיקולים שאינם דמוגרפיים בלבד המצדיקים במקרים מיוחדים הקמת ישובים חדשים,באזורים שלא תוכננו מקום המדינה ואין בהם יישובים, באזורים בהם יש חשיבות לעיבוי התיישבות ביטחונית בגבולות המדינה ועבור קהלים מיוחדים בעלי תרומה מיוחדת היכולה לפרוח רק דרך ישוב חדש.

אנו רואים צורך בהשלמת פריסה התיישבותית אזורית, במקומות בהן היעדר ההתיישבות פוגעת ביכולת ההתפתחות של האזור ומערך החיים של חבל הארץ מחייב פריסה רחבה יותר.

אנו פועלים לתת את האפשרות לאוכלוסיות ויוזמות שאין להם פלטפורמה לצמיחה להגיע לאזור ולייצר גלגל תנופה.

מודגש כי פיתוח ישובים חדשים חייב להיות מתוך מודעות להשפעות הצפויות על הסביבה: הן הסביבה האנושית- תושבי האזור הסמוך לישוב המתוכנן, והן לסביבה הפיזית- הטבע, הנוף, החי והצומח של ארצנו, שיקרים ללבנו וחשובים לכולנו מאד.

בדפים הבאים תמצאו סקירה על כמה יוזמות להקמת ישובים חדשים שתנועת “אור” שותפה לקידומן.

לתרומה

הירשם לניוזלטר


קישורים שימושיים

צור קשר

בית בלומפילד, רחוב ההגנה 30, באר שבע. מרכז מידע צפון, שדרות נשיאי ישראל 13, כרמיאל.

© כל הזכויות שמורות לתנועת אור

קונספט: תנועת אור | בניית אתרים
דילוג לתוכן