חיזוק ישובים

ראשי - עשייה - חיזוק ישובים

צמיחה מיתוג ושיווק ישובים כפריים

אחת הפעולות החשובות שתנועת "אור" לוקחת על עצמה היא סיוע בצמיחה דמוגרפית וביסוס של ישובים ותיקים, על ידי שימור התושבים הקיימים וקליטת קהלים חדשים.

הסיבה הברורה והעיקרית לצורך בצמיחה בישובים כפריים הוא החלק שישובים אלה צריכים לקחת בהגדלת האוכלוסייה בנגב ובגליל, בדרך ליצירת מרכזי חיים הנושאים את עצמם באזורים אלה. בתפקיד זה אמורים לשאת גם ובעיקר הישובים הכפריים החזקים והמבוססים. עם זאת, קיים צורך מיוחד בצמיחה דמוגרפית ביישובים העומדים כיום במצב בו האוכלוסייה הקיימת הולכת ומתבגרת, ואוכלוסייה חדשה וצעירה אינה רואה במקום יעד אטרקטיבי להתיישבות.

זאת לצד היותם של הישובים הכפריים מוצר מבוקש על ידי הדור הצעיר וככל שיהיו יותר ישובים כפריים ב"מרחב ההחלטה" של מבקשי המעבר יהיה אפשר להציע דיור ומוצר כולל זמין ומזמין.

בתהליך צמיחה ביישוב ישנם שני ערוצים מרכזיים שמרכיבים את התהליך. עבודת הכנה יסודית בשני הערוצים תבטיח את הצלחת הצמיחה.

• הערוץ האנושי-קהילתי – רגשי, התנהגותי של הקהילה הקולטת והאוכלוסייה הנקלטת, מערכות יחסים ותהליכים אישיים, משפחתיים וחברתיים.

• הערוץ הארגוני– אפשרויות מגורים לנקלטים, מקומות פנויים במערכות החינוך, תקנונים סגורים וברורים בתהליך הקבלה לחברות, איך ואיפה לפרסם ולשווק את הקליטה ביישוב, איך להביא אנשים לקליטה וכיצד ללוות את תהליך הקליטה כך שהנקלטים יטמעו בקהילה וישתקעו במקום לאורך שנים.

• הערוץ הפרקטי/הנדסי/טכני – לוודא שיש את כל התשתיות הדרושות ושיש מוצר דיור זמין לקליטה ברמת המגרש המפותחף מוסדות הציבור וכיו"ב

מנסיוננו, 3 הערוצים שזורים זה בזה, ככל שהקשר בניהם יהיה ברור ושקוף גם לקולטים וגם לנקלטים, כך הסיכוי להצלחה בתהליך כולו עולה.

תנועת "אור" פיתחה שיטת עבודה מקיפה להתמודדות עם אתגרים אלה, המתבססת על ידע וניסיון רב שהצטבר בטיפול בסוגיה זו.

כחלק מרכזי מהסיוע שנותנת התנועה לתהליכים אלה, נבנה צוות מקצועי המוביל את כל התהליך השיווקי בהתאמה לערכים האובייקטיביים והסובייקטיביים של הישוב הספציפי. צוות זה מסייע גם במיתוג מחודש של המקום כך שיהווה מוקד משיכה לקהל המתאים.

כאן תוכלו להתרשם מכמה מתהליכי הצמיחה בהן היתה תנועת אור מעורבת.

לתרומה

הירשם לניוזלטר


קישורים שימושיים

צור קשר

בית בלומפילד, רחוב ההגנה 30, באר שבע. מרכז מידע צפון, שדרות נשיאי ישראל 13, כרמיאל.

© כל הזכויות שמורות לתנועת אור

קונספט: תנועת אור | בניית אתרים
דילוג לתוכן