אודות

אליאב הוא ישוב מעורב לחילונים ולדתיים בעל אופי אקולוגי שהוקם בשלהי שנת 2004, בו שותפות כ-70 משפחות עם כ-140 ילדים. הישוב שוכן בלב נופיו המרהיבים של חבל לכיש, סמוך ליער אמציה ולחורש מסביב, במרחק 35 דקות מבאר שבע וכ-50 דקות נסיעה מירושלים.
שמו המקורי של הישוב היה חרוב, בשל עצי החרוב הגדלים באזור, ולאחר מותו של לובה אליאב, שהקים את חבל לכיש ונפטר ממש בעת טקס חניכת הישוב, שונה השם לאליאב. הקהילה עתידה להתרחב לכ-220 משפחות, כשבישוב יוקמו בית כנסת, מרכז מסחרי, מעונות יום, וגני ילדים. הישוב, אשר משתייך למועצה אזורית אליאב, משלב קהילה בה כל משפחה נוהגת על פי אמונתה ודרכה, כשהמרחב הציבורי מאפשר את המפגש בין זרמי היהדות השונים.
מה אור עשתה בישוב: החלטות ממשלה, סיוע בתהליכי תכנון, סיוע בתהליכים משפטיים, פעילות גרעין, שיווק מגרשים, גויס משאבים, אירועים, דיור, מבני ציבור, גיוס משאבי ממשלה, הסברה ותקשורת

 

על ההקמה

הישוב אליאב הוקם בשנת 2004 על ידי קבוצה של משפחות חילוניות ודתית. הגרעין הראשוני כלל 13 משפחות שעברו לקראוונים בישוב הסמוך שקף, שם התגוררו במשך 9 שנים, עד לבניית בתי הקבע.
שמו הראשון של הישוב היה חרוב, בשל עצי החרוב הגדלים באזור. כעבור מספר שנים, עקב הדמיון לשמו של הישוב כפר חרוב, בדרום הגולן, החליטה ועדת השמות הממשלתית לשנות את שמו לכרם עמי. ב-2011 שונה שם הישוב לאליאב, לזכרו של לובה אליאב, אשר עסק בפיתוח ההתיישבות בחבל לכיש.

 

חזון הקהילה

"אליאב הוא ישוב דתי חילוני המקיים חיי קהילה משותפים, מעורבות חברתית, סובלנות, ערכי סביבה וחינוך"

פיתוח ישוב קהילתי הדוגל בסובלנות דתית חילונית. כל משפחה בישוב תנהל את אורחות חייה לפי אמונתה, תוך התחשבות בחברי הקהילה האחרים. הישוב יטפח תרבות יהודית קהילתית על ידי לימוד מתמיד, הרחבת אופקים וקיום חגים וטקסים באופן ייחודי לישוב.
החינוך ממוקם בסדר עדיפות גבוה ויושקעו בו המשאבים בהתאם. פיתוח מערכת חינוך ייחודית באליאב, שתביא לידי ביטוי את חזון הישוב וערכיו, ותחנך לאורם. ההורים בישוב יהיו חלק ממערכת החינוך, וישתלבו לפי כישוריהם ויכולתם במסגרות החינוך השונות. מערכת החינוך בחרוב תהיה פתוחה לכל התושבים באזור.
פיתוח קהילה אכפתית המקיימת חיי חברה משותפים, שוויון זכויות ושמירה על כבוד הדדי. קיום ישוב חי ונושם שיהווה את מרכז החיים של תושביו. עידוד מעורבות חברתית של כל תושב על פי יכולתו וכישוריו. קבלת החלטות באליאב תתבצע באופן דמוקרטי, מתוך חשיבה משותפת, צניעות וכבוד הדדי. סובלנות, סלחנות ותקשורת פתוחה ישמשו כלים מרכזיים ביישוב מחלוקות.
עקרונות ישוב תומך סביבה – תכנון, פיתוח ובניית הישוב תוך מזעור הפגיעה בסביבה ונסיון מירבי להשתלב בנוף הקיים. שימור הסביבה יודגש בפעילות הציבורית של הישוב וישולב כחלק מתכני החינוך.

ישובים נוספים:

לתרומה

הירשם לניוזלטר


קישורים שימושיים

צור קשר

בית בלומפילד, רחוב ההגנה 30, באר שבע. מרכז מידע צפון, שדרות נשיאי ישראל 13, כרמיאל.

© כל הזכויות שמורות לתנועת אור

קונספט: תנועת אור | בניית אתרים
דילוג לתוכן