כרמיאל

סיפורה של כרמיאל מתחיל בשנת 1964 עם הגעת המתיישבים הראשונים אליה. העיר התפתחה בהדרגה ובהתאם לתכניות האב שלה, כאשר בכל עשור נוספו לה שכונה אחת או שתיים, וכיום העיר ממשיכה באותו קו עם מספר שכונות הנמצאות בשלבי בנייה ופיתוח.

השכונות המרכיבות את העיר פועלות כיחידות עצמיות מבחינת מערכת השירותים הקהילתיים המופעלים בה, החל מגני ילדים ומתנ"ס ועד לקופת חולים ופארק. כמו כן קיימים בעיר כל השירותים המסחריים והציבוריים להם נזקק התושב בחיי היום יום. רשתות מזון, משרדים, מוקדי בילוי, בנקים ושירותים אחרים הכוללים בין היתר את שרות התעסוקה, משרד הקליטה, ביטוח לאומי, רשות מקרקעי ישראל ועוד.

כיום מונה כרמיאל כ 52,000 תושבים ב- 15,000 בתי אב, והגיל הממוצע בעיר הוא 39, נתון המצביע על אוכלוסייה צעירה ברובה. האוכלוסייה בכרמיאל מורכבת מעולים רבים הנקלטים במקום, תושבים המהגרים מיישובים אחרים ברחבי הארץ המעוניינים לשפר את איכות חייהם וכן רבים מ"דור המייסדים" הנאמנים לשורשיהם ומעידים על אהבתם למקום.

הפעילות הקהילתית בכרמיאל מעודדת ומטפחת מנהיגות מקומית, פעילות ציבורית ונושא ההתנדבות הינו נושא מוביל בחיים העירוניים וערך מרכזי בהוויה הקהילתית. בעיר פועלים מעל 25,000 מתנדבים בכ-60 ארגונים ועמותות מקומיים וארציים.

  • סוג ישוב:  עיר
  • צביון:  מגוון (חילונים, מסורתיים ודתיים)
  • מס' תושבים:  44633

התיישבות והטבות

הנחת מס הכנסה בשיעור של עד 7%

תושבים המתגוררים ביישוב 12 חודשים ומעלה, זכאים להנחה בתשלום מס הכנסה בשיעור של עד 7% מההכנסה החודשית עד תקרה של 132,000 ש"ח לשנה, אשר מהווה חיסכון של עד אלפי שקלים בחודש ועשרות אלפי שקלים בשנה.

הטבת אזור עדיפות לאומית א1 (עירוני) של משרד הבינוי והשיכון

היישוב משתייך לאזור עדיפות לאומית א1 עירוני על פי הגדרת משרד הבינוי והשיכון, רוכשי מגרש לבנייה עצמית שמשווקים על ידי רשות מקרקעי ישראל, זכאים לסבסוד הוצאות פיתוח של עד 50%  בהתאם לטופוגרפיה ואחוז שיפוע הקרקע במגרש.

הטבת אזור עדיפות לאומית א' של רמ"י

היישוב משתייך לאזור עדיפות לאומית א' על פי הגדרת רשות מקרקעי ישראל, רוכשי מגרש לבנייה עצמית שמשווקים על ידי רמ"י, זכאים לסבסוד של עד 100% משווי הקרקע בהתאם לתקנות רמ"י.

"סטודנטים בונים עתיד"

תוכנית ייחודית להשמת סטודנטים בשנת הלימודים האחרונה בחברות וארגונים בנגב ובגליל, במהלך שנה זו, הסטודנטים זוכים להכשרה ולליווי מקצועי אצל המעסיק ולאחר מכן, נקלטים במשרה מלאה במשך שנתיים

טווח מחירים ממוצע- רכישה

סוג החל מ- עד
3 חד' חדשה 890,000 ש"ח 1,100,000 ש"ח
3 חד' יד שניה 300,000 ש"ח 1,000,000 ש"ח
4 חד' חדשה 1,000,000 ש"ח 1,400,000 ש"ח
4 חד' יד שניה 600,000 ש"ח 1,250,000 ש"ח
5 חד' חדשה 1,100,000 ש"ח 1,650,000 ש"ח
5 חד' יד שניה 900,000 ש"ח 2,100,000 ש"ח
פרטי יד שניה 1,300,000 ש"ח 2,200,000 ש"ח

טווח מחירים ממוצע- השכרה

סוג החל מ- עד
3 חד' 1,700 ש"ח 3,500 ש"ח
4 חד' 2,300 ש"ח 3,900 ש"ח
5 חד' 3,000 ש"ח 5,000 ש"ח

חינוך

לגיל הרך ובלתי פורמלי

מערכת החינוך בכרמיאל הינה בין המערכות המשופרות ביותר על פי קנה מידה ארצי. מוסדות החינוך פועלים במבנים מצוידים במיטב אביזרי הלימוד, ודגש מיוחד ניתן למערכת חינוך הפועלת בשנתוני גני החובה ובתי הספר היסודיים במסדרת יום לימודים ארוך.

בכרמיאל פועלים כיום 3 בתי ספר תיכוניים, בי"ס על יסודי לחינוך מיוחד, מרכז להכשרה מקצועית, מכללה אקדמית להנדסה (אורט) ע"ש בראודה. כמו כן בכרמיאל פועלים 42 גני ילדים טרום חובה, 33 גני ילדים חובה, 7 גני ילדים לחינוך מיוחד ו35 כיתות חינוך מיוחד בכלל המסגרת החינוכיות. בנוסף פועל בעיר קיבוץ המחנכים של תנועת דרור ישראל, אשר חבריו מחנכים במסגרות פורמליות ובלתי פורמליות בעיר, מפעילים את הנוער העובד והלומד, את בית הספר "אדם, חברה וטבע" ומועדון נוער בעיר.

מערכת החינוך המשלים בכרמיאל גם היא מפותחת ובמסגרתה מושקעים אמצעים רבים בפעילויות חברתיות הכוללות מועדוני נוער שכונתיים, תזמורת נוער, להקות מחול, מקהלות, חוגים מגוונים בתחום האומנות, קונסרבטוריון למוסיקה ופעילות ספורטיבית ענפה במגוון רחב של תחומים.

בנוסף פועל בעיר מרכז "חווידע טבע", המהווה מרכז העשרה מדעית המצויד במחשבים, משחקים, סרטים וספרות בנושאי מדע, ומפעיל חוגי העשרה מדעית לילדים (טיסנאות, חשיבה יצירתית, שחמט וכו').

אפשרויות חינוך ייחודיות:

בחרו מסגרת chevron_left

תעסוקה

בישוב

בכרמיאל ישנה הפרדה מוחלטת בין אזורי המגורים לאזור התעשייה, שנמנה עם אזורי התעשייה הגדולים בארץ ובו כ-100 מפעלים העוסקים במגוון תחומים. עם זאת ישנו דגש על תעשייה לא מזהמת וישנו חוק האוסר על כניסת מפעלים העלולים לגרום לזיהום אויר. כמו כן העיר נמצאת במרחק נסיעה קצר מפארק התעשייה בר לב ומהמועצה התעשייתית מגדל תפן.

למרות הגידול המואץ של האוכלוסייה בכרמיאל וקליטה מסיבית של עולים, כמעט ולא היו בכרמיאל בעיות תעסוקה. התפתחות המסחר בעיר בשנים האחרונות פתחה אפיקי תעסוקה חדשים ומגוונים בנוסף לתעשייה המפותחת באזור.

בנוסף נמצאת כרמיאל במעמד עדיפות לאומית א' בתחום התעשייה, מעמד זה מאפשר קבלת הטבות שונות מהמדינה בתחום ההשקעות. באזור התעשייה קיימים שטחים מפותחים הממתינים ליזמים חדשים להם מעניקה העירייה ליווי צמוד לאורך כל הדרך עד להקמת העסק.

תעסוקה באזור

שם עיר סוג התעסוקה מרחק
א.ת כרמיאל כרמיאל הייטק ותעשייה 4 ק"מ
א.ת משגב משגב תעשייה ויצור 12 ק"מ
א.ת בר לב אחיהוד הייטק ותעשייה 12 ק"מ
פ.ת מגדל תפן מועצה מקומית תעשייתית מגדל תפן הייטק ותעשייה 17 ק"מ
א.ת לבון לבון הייטק ותעשייה 18 ק"מ
א.ת עכו עכו תעשייה ויצור 22 ק"מ
א.ת קורן מעלות-תרשיחא הייטק ותעשייה 24 ק"מ
א.ת רמת דלתון דלתון תעשייה ותיירות 33 ק"מ
א.ת צ.ח.ר ראש פינה הייטק ותעשייה 34 ק"מ
א.ת חצור הגלילית חצור הגלילית תעשייה ויצור 36 ק"מ

מרחקים מהישוב

מרחקים ברכב אוטובוס
תל אביב 134 ק"מ | 1:34 שעות 134 ק"מ | 2:49 שעות
חיפה 43 ק"מ | 38 דקות 47 ק"מ | 1:32 שעות
בית חולים 31 ק"מ | 35 דקות 44 ק"מ | 1:06 שעות

דרכי הגעה לישוב

קו אוטובוס|מוניות שירות

תרבות ופנאי

אודות

בכרמיאל רשת מתנ"סים המקיפה חלק ניכר מהפעילות התרבותית והספורטיבית בישוב, כולל: מסלולי אתלטיקה קלה, חדר כושר, חדר התעמלות, אצטדיון כדורגל, מגרשי טניס, אולמות כדורסל, בריכת שחיה ועוד. העיר משופעת בפארקים גדולים וייחודיים ושטחים ירוקים במרכז כל שכונה ובלב מתחמי מגורים.
הקאנטרי קלאב המקומי מצויד במתקנים באיכות גבוהה מאוד, והאמפיתיאטרון הפתוח והמרווח של העיר מכיל 25,000 מקומות ישיבה, ובו מתקיימים אירועים כדוגמת פסטיבל המחולות, חגיגות העצמאות ומופעי אומנים.
בכרמיאל היכל תרבות ובו 800 מקומות ישיבה, בו מתקיימות הצגות, קונצרטים, מופעי מחול, מופעי בידור וסרטים. כמו כן מתקיימת בעיר פעילות ענפה במסגרת מועדוני העולים ובחודשי הקיץ מפעילה העירייה מופעי תרבות והרקדות במרכזים הקטנים שבשכונות השונות בעיר.

לתרומה

הירשם לניוזלטר


קישורים שימושיים

צור קשר

בית בלומפילד, רחוב ההגנה 30, באר שבע. מרכז מידע צפון, שדרות נשיאי ישראל 13, כרמיאל.

© כל הזכויות שמורות לתנועת אור

קונספט: תנועת אור | בניית אתרים
דילוג לתוכן